sobota, 17. junij 2017

Moji uspehi


Včeraj, 16. 6. 2017, sem bila na predavanju Jeda Bakerja, ki ga je organiziral ZavodEmpatium. Moram priznati, da me je predavatelj očaral s svojo ameriško konkretnostjo in »stand up« načinom podajanja tem, ki so se nanašale predvsem na pristope dela z otroki s posebnimi potrebami. Najbolj se mi je v spomin vtisnil del predavanja, kjer je dr. Baker govoril o tem, kako se moramo pri delu z otroki s posebnimi potrebami nujno ukvarjati z otrokovimi prednostmi in ne samo s primanjkljaji. Sama sicer pri svojem delu zelo težim k temu, vendar se velikokrat zalotim, da se z učitelji in drugimi strokovnimi delavci »vrtimo« okoli tega, česa dijak ne zmore, česa mu ne gre pojasniti, kako se neprimerno vede ipd.

Spomnila sem se na enostavno vajo, ki jo izvajam z dijaki in se odločila, da jo danes delim z vami. Hkrati vas vabim, da si ogledate You Tube kanal dr. Bakerja.

KAKO IZDELAM PRIPOMOČEK?

Potrebujem:

*        predlogo, ki je dostopna TUKAJ 
*        pisalo

Natisnem predlogo in dijaku podam pisalo.

KAKO POTEKA VAJA?

Psiholog poda dijaku delovni list »Moji uspehi«. Dijak v pokal napiše situacije, dogodke, misli, ki opisujejo njegove uspehe. To so lahko uspehi na katerem koli področju v njegovem življenju – torej, ne nujno v šoli. Dijaka spodbudimo, da najde vsaj tri uspehe v svojem življenju. Nato se z njim pogovorimo o tem, kaj uspehi pomenijo v življenje, katera so njegova močna področja ipd.   

nedelja, 4. junij 2017

Pogovori iz škatlice



Za čas med ocenjevanji ali ob koncu šolskega leta, je primerna vaja, ki jo predstavljam tokrat. Vaja je precej enostavna, njen namen pa lahko prilagaja vsak psiholog zase. Načeloma naj bi z njo prebili led na začetku srečanj, se z mladostnikom pogovarjali o njemu zanimivih temah, urili komunikacijo, argumentiranje ipd. Ideje za vprašanja sem dobila na tej spletni strani: http://iteslj.org/questions/teenagers.html.

KAKO IZDELAM PRIPOMOČEK?
Potrebujem: 
* predlogo z vprašanji, ki je dostopna TUKAJ
* škarje
* škatlico
* »okraske« za kozarec (pisan papir, washi tape…)
* plastifikator in folije


Iz predloge izrežem vprašanja, ki jih zaradi obstojnosti plastificiram. Škatlico okrasim in vanjo shranim listke z vprašanji.

KAKO POTEKA VAJA?
Psiholog poda dijaku škatlico z vprašanji. Dijak žreba vprašanja in odgovarja na njih. Potek vaje sicer prilagajamo namenu. V kolikor se želimo le sprostiti in prebiti led, dopustimo, da se razgovor razvija v različne smeri. Če želimo dijake »naučiti« komuniciranja, argumentiranja ipd. vodimo pogovor tako, da dajemo poudarek temu.