sreda, 22. april 2020

KOCKE Z VPRAŠANJI


Danes predstavljam pripomoček, ki ga lahko uporabimo na zelo različne načine. Pisala sem že o kocki s spoznavnimi vprašanji, pred kratkim pa sem se odločila, da bom do konca karantene ustvarila še več kock na različne teme, ki jih bom potem dala v košarico in bodo hkrati »okras« v moji pisarni (včasih jim bodo verjetno družbo delali tudi kakšni bonboni in čokolade :)). V objavo vključujem tudi prazno kocko, ki jo lahko zapolnite s svojimi vprašanji in slikami.

KAKO IZDELAM PRIPOMOČEK

Potrebujem:


- predlogo »Kocka telefoni«, ki je dostopna TUKAJ
- predlogo »Kocka strahovi«, ki je dostopna TUKAJ
- predlogo »Prazna kocka«, ki je dostopna TUKAJ in jo lahko po mili volji spreminjam, dopolnjujem (najprej jo seveda naložim na svoj računalnik ;))
- trši papir/karton
- tiskalnik

Kocke po predlogah natisnem na trši papir/kraton, izrežem po črtah, zložim v kocko in zalepim (predlagam obojestranski lepilni trak).

KAKO POTEKA VAJA

Dijak meče kocko in odgovarja na vprašanje, ki se nahaja na vrhu kocke, ko se ta ustavi. Uporabno na začetku srečanja, kot uvodna motivacija v neko temo, kot »lomilec ledu«…
Primerno tudi za delo v skupini :).

sreda, 8. april 2020

MOJ SVET


Vaja, namenjena poglobitvi vase, spoznavanju sebe, ugotavljanju prioritet v življenju ipd. Zrasla na mojem zelniku v namene dela v skupni, se mi pa zdi zelo primerna tudi za individualno situacijo.  

KAKO IZDELAM PRIPOMOČEK

Potrebujem:

- prazen A3 list (ali predlogo, ki je dostopna TUKAJ – POZOR! Stran je pripravljena na A3 formatu - in tiskalnik)

- pisala različnih barv

Dijak sam ustvarja/riše svoj svet ali ga dopolnjuje na delovnem listu (predlogi).


KAKO POTEKA VAJA

ČE DIJAK SAM RIŠE SVOJ SVET

Dijaku podamo navodila:
Ustvari svoj svet/planet. Razmisli o tem, kakšne oblike je in to obliko nariši na sredino lista.

1. Poimenuj svoj svet.

2. Nariši kopno in vanj svoje osebnostne lastnosti (npr. prijazen, prilagodljiv, zamerljiv …). Napiši čim več svojih lastnosti – tudi takšne, ki jih morda pri sebi ne ceniš preveč. Lastnosti, ki so ti pri sebi najbolj všeč, pobarvaj s svojo najljubšo barvo.

3. Nariši morja in reke. V njih napiši svoje »naj« stvari (glasbo, filme, serije, knjige, računalniške igrice, prostočasne aktivnosti, potovanja  …)

4. Nariši ljudi, ki zavzemajo veliko prostora v tvojem svetu in jih poimenuj (razmišljaj široko -> torej realni ljudje, ki jih poznaš in se z njimi družiš in tudi taki, ki jih poznaš npr. samo  iz You tuba). Tiste ljudi, ki ti veliko pomenijo, pobarvaj.

5. Nariši drevesa in v njih napiši dogodke, ki so najbolj »zaznamovali« tvoje življenje. Nekakšne prelomnice, ki so lahko prijetne ali neprijetne.

ČE DIJAK IZPOLNJUJE DELOVNI LIST/PREDLOGO smiselno prilagodimo zgornja navodila :).

DISKUSIJA
Naš svet smo mi sami – vsak je svoja lastna osebnost. Le-to so oblikovali različni dogodki, ljudje, mediji, glasba, ki jo poslušamo, knjige, ki smo jih prebrali … Dobro je, če svoj svet poznamo, zato si je potrebno vzeti čas zase. Pomembno se je zavedati, kaj vse vpliva na naš svet – s čim napolnimo reke, ki potem zalivajo naše kopno. Kateri ljudje so nam pomembni in kako vplivajo na naše življenje?  

sreda, 1. april 2020

DANES


Vaja, namenjena refleksiji posameznega dne, urjenju čuječnosti. Pride prav pri dijakih, ki se soočajo z depresivnimi, anksioznimi mislimi, ki jim je mogoče malo dolgčas, rabijo spodbudo, radi pišejo dnevnik ipd. 15 kartic, ki jih lahko uporabimo tudi za uvodno motivacijo, za začetek pogovora na določeno temo, tudi pri delu v skupini npr. na koncu srečanja, delavnice.

KAKO IZDELAM PRIPOMOČEK

Potrebujem:
- predlogo, ki je dostopna TUKAJ
- tiskalnik

Dijaku natisnemo predlogo in jo razrežemo po črtah.

KAKO POTEKA VAJA

KOT DNEVNA REFLEKSIJA
Dijaku rečemo, da bo naslednjih 15 dni vsak večer izpolnil eno kartico (lahko jih tudi oštevilčimo) in vam jih bo po teh 15 dneh prinesel na srečanje. Pomembno je, da jih rešuje popolnoma instinktivno, da torej ne razmišlja pretirano o vsakem vprašanju in da so odgovori iskreni. Na srečanju se nato pogovarjamo o vsebini posamezne kartice (torej o tem, kaj je napisal) kot tudi o čustvih in mislih, ki so ga spremljale ob reševanju. V kolikor je dijaku tako beleženje všeč, mu lahko še enkrat izročimo vseh 15 praznih kartic.

ZA ZAČETEK RAZGOVORA
Kartice plastificiramo za daljšo obstojnost. Pred dijaka položimo kartice, obrnjene s hrbtno stranjo navzgor in ga prosimo, da izžreba eno. Dijak odgovori na vprašanje na kartice in tako začnemo razgovor na to temo in potem nadaljujemo še z ostalimi temami.

KOT KONČNA REFLEKSIJA PO DELAVNICI V SKUPINI
Namnožimo toliko kartic kot je dijakov in jih plastificiramo. Vsak dijak na koncu srečanja potegne eno kartico iz rok voditelja ter nato v nekem dogovorjenem vrstnem redu vsak dijak odgovori na vprašanje. Pri odgovorih se ne ustavljamo preveč, damo pa možnost vsem, da svoj odgovor povejo na glas.